Firma Mentel radzi! cz.1 Jaką baterię zlewozmywakową wybrać?

Wymarzona kuchnia w końcu prawie gotowa. Kafelki położone, podłoga gotowa, meble i sprzęt AGD zamówiony. Pozostał tylko zakup zlewozmywaka i baterii kuchennej. Ale co wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Po kolei. Na początek skupmy się na baterii.

To jaką wybrać baterię kuchenną będzie miało wpływ na dalsze funkcjonowanie naszej kuchni. W jej wyborze wszystko jest ważne, począwszy od koloru, przez kształt, po funkcjonalność.

Jak zbudowana jest bateria

Może zacznijmy od tego z czego składa się taka bateria. Najważniejszym elementem jest korpus, który wykonany jest z mosiądzu lub stali. Istotnym elementem korpusu jest wylewka. Możemy wybrać wyciąganą, ruchomą, stałą, sprężynową lub profesjonalną wylewkę. Głowica, drugi element baterii, odpowiada za regulację przepływu i temperatury wody. Dostępne są trzy rodzaje – standardowe głowice mieszakowe, obrotowe i termostatyczne. Dwa pozostałe elementy wylewki to perlator i dźwignia baterii.

Kolor baterii

To najważniejszy i najistotniejszy chyba element dla każdej kobiety :). Bateria ma pasować do wystroju wnętrz, kolorystyki i klimatu jaki ma panować w naszej kuchni. Wybór zależy też od tego jaki rodzaj i kolor będzie miał nasz zlewozmywak. Na runku dostępne są już prawie wszystkie kolory baterii – czarne, szare, czerwone, zielone, dwukolorowe, w satynie czy w chromie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

okap kuchenny bielsko

Do ściany czy w zlewozmywaku?

Jeśli instalacja wodna doprowadzana jest od spodu to musimy zdecydować się na baterię stojącą (sztorcową). Przy instalacji wodnej, wyprowadzonej ze ściany nad zlewozmywakiem, konieczna będzie bateria ścienna. Jeśli zdecydujemy się na tą pierwsza musimy mieć przygotowany odpowiedni otwór w obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie.

bateria zlewowa bielsko

Wylewka

Na rynku mamy obecnie kilka rodzajów baterii zlewozmywakowych w zależności od wylewki. Możemy wyróżnić następujące:

  • wyciąganą wylewkę – wylewka połączona jest z baterią za pomocą węża, na końcu którego uwieszony jest obciążnik . Na rączce takiej baterii zainstalowany jest przełącznik umożliwiający regulację strumienia wody.
  • stałą wylewkę – wybierając taką baterię musimy dopasować długość wylewki do wielkości zlewozmywaka, gdyż pozostaje ona nieruchoma.
  • ruchomą wylewkę – najpopularniejsza i najczęściej stosowana bateria. Możemy ją obracać w zakresie od 90° do 360°.
  • sprężynową wylewkę – w kształcie litery U, zakończona ruchomym elementem sprężynowym. Najczęściej stosowane są w gastronomii.

Liczba uchwytów

W tym wypadku mamy kilka opcji do wyboru. Najpopularniejsza to bateria dwuuchwytowa. Woda tu mieszana jest za pomocą dwóch kurków – z ciepłą i zimną wodą, co niestety zajmuje skoro czasu. Inaczej jest w przypadku baterii jednouchwytowych, inaczej mieszakowych, gdzie oszczędnie uruchomia się wodę i jej temperaturę. Najbardziej oszczędne są baterie termostatyczne, które wyposażone są w specjalną blokadę, która uniemożliwia wypływ zbyt ciepłej lub zimnej wody. Pozostałe typy baterii w tej kategorii to bezdotykowe (działają na czujnik, który wyczuwa zbliżone dłonie) i baterie z określonym czasem wypływu.

Bateria dwuobwodowa

Wielu Klientów decyduje się na montaż filtra do wody. Wówczas jednym z rozwiązań jest bateria dwuobwodowa.

 

Filtrowanie polepsza walory użytkowe wody. Usuwa się chlor, poprawia smak oraz zmniejsza się jej twardość. Zabieg ten czyści wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Takie baterie posiadają dwie dźwignie – jedna do mieszania ciepłej i zimnej wody, druga uruchamia wypływ wody filtrowanej.

Przy wyborze odpowiedniej baterii ważna jest również kwestia oszczędzania i filtrowania wody, system antywapienny, podgrzewanie wody czy podświetlanie baterii. Ważne by służyła nam na lata i doskonale wkomponowała się w nasze wnętrze :).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *